Strona główna > Sprężarki stacjonarne > z wtryskiem oleju > Rotacyjna sprężarka śrubowa chłodzona powietrzem GA 18-90 VSD

Rotacyjna sprężarka śrubowa chłodzona powietrzem GA 18-90 VSD

Technologia Rotacyjne sprężarki śrubowe chłodzone powietrzem GA 18-90 VSD
Wydajność Wydajność FAD(1) 16 do 271 l/s, 34 do 574 stóp3/min
Ciśnienie Maksymalne ciśnienie robocze 3,75 do 13 barów.
Moc silnika: 18 do 90 kW – 50 lub 60 Hz
Poziom hałasu 69 do 74 dB (A)

Rotacyjna sprężarka śrubowa chłodzona powietrzem GA 18-90 VSD
Firma Atlas Copco była pionierem w produkcji sprężarek ze zmienna prędkością obrotową (VSD), zapewniających możliwość idealnego
dostosowania wydajności sprężarki do chwilowego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Sprężarka serii GA VSD potrafi dostosować się do zmiennego poziomu poboru sprężonego powietrza, dzięki zmiennej prędkości obrotowej silnika. W miarę spadku zapotrzebowania sprężarka GA VSD zmniejsza wydatek, a w konsekwencji i pobór energii. Jest to kluczowa właściwość sprężarek GA VSD. Redukują one zużycie energii do minimum, eliminując całkowicie zużycie mocy na biegu jałowym. Pozwala to zaoszczędzić do 22 % kosztów związanych z zakupem i eksploatacją sprężarek.

Sprężarki Atlas Copco serii GA VSD zostały zaprojektowane zgodnie z koncepcją „WorkPlace Air System™”, oferując możliwość przeniesienia sprężarki z tradycyjnego pomieszczenia sprężarek do miejsca, w którym sprężone powietrze jest faktycznie potrzebne. Pomysł ten stał się realny dzięki znacznemu obniżeniu poziomu hałasu i zintegrowaniu z elementami stacji sprężonego powietrza, takimi jak osuszacz, filtry, separator oleju, separator kondensatu, system odzysku ciepła w jednej obudowie.

Sprężarki GA 18-90 VSD są dostarczane do klienta gotowe do pracy. Aby uruchomić sprężarkę, wystarczy podłączyć ją do sieci.

Eksploatacja rozległej sieci rurociągów sprężonego powietrza jest kosztowana i uciążliwa. Oprócz spadku ciśnienia w rurociągach
doświadczenie wykazuje, że przecieki dochodzące do 10% całkowitej wydajności sprężarki nie są czymś niezwykłym. Rozwiązanie ?WorkPlace? pozwala na wyeliminowanie strat energetycznych i w konsekwencji zaoszczędzenie pieniędzy.

Sprężarki z serii GA 18-90 VSD są dostępne w wersjach:

  • Wersje z chłodzeniem powietrzem lub wodą
  • WorkPlace lub WorkPlace – wersja Full Feature (wraz z osuszaczem)
  • Wersje do pracy w podwyższonych temperaturach otoczenia (aż do 50 °C, 145 °F).
  • Sprężarka VSD obniża o ponad 35% koszty energii elektrycznej: Dzięki technice VSD zapotrzebowanie powietrza i wydatek sprężarki można idealnie dopasować, całkowicie eliminując zużycie energii podczas biegu jałowego.
  • Bardzo dokładna regulacja ciśnienia: Sprężarka GA VSD może utrzymywać ciśnienie w granicach ± 0,1 bara. Rezultatem są jeszcze większe oszczędności energii, gdyż każde zmniejszenie ciśnienia tłoczenia o 0,5 bara zmniejsza pobór energii o 3%.
  • Elastyczność ciśnienia dzięki elektronicznemu sterowaniu: Sprężarka GA VSD umożliwia użytkownikowi wybór dowolnego ciśnienia tłoczenia między 4 a 13 barami bez potrzeby zmiany kół zębatych lub pasów.
  • Znakomite charakterystyki elektryczne: Sprężarka GA VSD zapewnia „miękki” start co pozwala na wyeliminowanie szczytowych wartości prądów rozruchowych oraz wysoki współczynnik mocy, dzięki czemu można uniknąć kar nakładanych przez Zakład Energetyczny.
  • Niski poziom hałasu: Zastosowanie wolnoobrotowego wentylatora promieniowego oraz nowoczesnej techniki optymalizacji wibroakustycznej pozwoliło na znaczne zmniejszenie poziomu hałasu.
  • Wszystko w jednym zestawie: Kompletne wyposażenie potrzebne do uzdatniania powietrza i kondensatu może być zamontowane w obudowie sprężarki. Taka integracja pozwala na zmniejszenie do minimum kosztów instalacji i zaoszczędzenie miejsca.

Sprężarka VSD obniża o ponad 35% koszty energii elektrycznej

Dzięki technice VSD zapotrzebowanie powietrza i wydatek sprężarki można idealnie dopasować, całkowicie eliminując zużycie energii podczas biegu jałowego.

Bardzo dokładna regulacja ciśnienia

Sprężarka GA VSD może utrzymywać ciśnienie w granicach ± 0,1 bara. Rezultatem są jeszcze większe oszczędności energii, gdyż każde zmniejszenie ciśnienia tłoczenia o 0,5 bara zmniejsza pobór energii o 3%.

Elastyczność ciśnienia dzięki elektronicznemu sterowaniu

Sprężarka GA VSD umożliwia użytkownikowi wybór dowolnego ciśnienia tłoczenia między 4 a 13 barami bez potrzeby zmiany kół zębatych lub pasów.

Znakomite charakterystyki elektryczne

Sprężarka GA VSD zapewnia „miękki” start co pozwala na wyeliminowanie szczytowych wartości prądów rozruchowych oraz wysoki współczynnik mocy, dzięki czemu można uniknąć kar nakładanych przez Zakład Energetyczny.

Niski poziom hałasu

Zastosowanie wolnoobrotowego wentylatora promieniowego oraz nowoczesnej techniki optymalizacji wibroakustycznej pozwoliło na znaczne zmniejszenie poziomu hałasu.

Wszystko w jednym zestawie

Kompletne wyposażenie potrzebne do uzdatniania powietrza i kondensatu może być zamontowane w obudowie sprężarki. Taka integracja pozwala na zmniejszenie do minimum kosztów instalacji i zaoszczędzenie miejsca.

Łatwa konserwacja

Całkowita niezawodność

Zaprojektowane i wyprodukowane zgodnie z normami ISO 9001 i ISO 14001 sprężarki GA 18-90 VSD spełniają wszystkie oczekiwania najwyższych standardów jakości. Sprężarki serii GA 18-90 VSD spełniają również całkowicie standardy kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Wszystkie zespoły są zgodne z normami ISO 1217, ed.3, Aneks C-1996 r.

Niskie koszty konserwacji

Sprężarki GA VSD zapewniają „miękki” rozruch, co pozwala na wyeliminowanie wartości szczytowych momentów obrotowych i prądów rozruchowych. W rezultacie sprężarka może wykonać nieograniczoną ilość rozruchów silnika, a części mechaniczne są mniej narażone na naprężenia, wynikiem czego jest ich mniejsze zużycie normalne w eksploatacji.

System sterowania Elektonikon®

Ten zaawansowany system sterowania, monitorowania i komunikacji
zwiększa skuteczność i niezawodność sprężarki oraz minimalizuje koszty eksploatacji. Dostępne są wszystkie ogólnoświatowe interfejsy zdalnego sterowania i komunikacji.

Ogólnoświatowa organizacja sprzedaży i serwisu

Od pomysłu do instalacji, od porady do profilaktycznej konserwacji i czynności serwisowych — firma Atlas Copco jest partnerem w dziedzinie sprężonego powietrza, podtrzymując proces produkcyjny użytkownika.

Łatwa instalacja

Wersja “Full Feature” – wszystko w jednej
obudowie
Kompletne wyposażenie potrzebne do uzdatniania powietrza i kondensatu może być zamontowane w obudowie sprężarki. Taka integracja pozwala na zmniejszenie kosztów instalacji, i zaoszczędzenie miejsca.

Sterowanie i monitorowanie

System sterowania i monitorowania Elektronikon® . Opatentowany przez firmę Atlas Copco zaawansowany technologicznie, mikroprocesorowy sterownik Elektronikon­®, zapewniający sterowanie
sprężarką w czasie rzeczywistym, wyposażony w ergonomiczny wyświetlacz alfanumeryczny.

Niezawodność

• Aktywne zabezpieczenie sprężarki poprzez wyświetlanie ostrzeżeń ikomunikatów serwisowych.

Sprawność energetyczna

• Precyzyjna kontrola ciśnienia w sieci zapewniająca optymalną efektywność.

Przyjazny dla użytkownika

• Możliwość programowania w 2 spośród 23 języków.

Łatwość serwisu

• Automatycznie informuje o koniecznych przeglądach, minimalizuje czas przestoju i ułatwia planowanie przeprowadzenia czynności serwisowych.

Komunikacja

• Opcjonalne moduły konwersji protokołu:

Sterowanie i kontrola zespołem sprężarek

W przypadku instalacji składających się z wielu sprężarek korzystne jest użycie scentralizowanego systemu sterowania, który koordynuje pracę poszczególnych sprężarek i urządzeń pomocniczych. Od prostego śledzenia kolejności do pełnego monitorowania pomieszczenia sprężarek — firma Atlas Copco może zaoferować wszystko, stosując najnowszą technologię komunikacyjną.

Zasada sprężania
 
Technologia rotacyjnego sprężania śrubowego: prostota i solidność..

Dwa przeciwbieżne wirniki, podtrzymywane przez łożyska skośne o dużej żywotności, sprężają powietrze. Są tylko dwie główne części ruchome, dzięki czemu zespół jest wyjątkowo mocny i nieskomplikowany. Wloty i wyloty powietrza są automatycznie otwierane i zamykane przez końcówki wirników podczas ich obracania, co eliminuje potrzebę dodatkowych zaworów i mechanizmów rozrządu. Brak zaworów i niewielka liczba ruchomych części zwiększa niezawodność pracy i zmniejsza zużycie.  Dzięki nakładającym się i ciągłym cyklom sprężania rotacyjna sprężarka śrubowa nie wytwarza praktycznie żadnych drgań.

Opcje standardowe

Opcja standardowa

GA 18-30VSD

GA 37-55VSD

GA 75-90VSD

Filtr zapewniający 1 klasę czystości (zespoły FF)

Filtr zapewniający 2 klasę czystości (zespoły FF)

Obejście osuszacza

Separator woda/olej

Elektroniczny spust kondensatu

Układ z powietrzem zawierającym olej

Odzyskiwanie energii

Olej syntetyczny PAO

Olej dopuszczony do kontaktu z żywnością

Zabezpieczenie przeciwdeszczowe

Grzałka przeciwkondensacyjna silnika

Zabezpieczenie termiczne silnika

standard

standard

Odłącznik zasilania głównego

standard

Kolor specjalnej farby

Zawór elektromagnetyczny wody chłodzącej

nie w modelu GA37-45VSD

Moduły konwersji protokołu

Wersja do pracy w wysokich temperaturach (HAV)


Akcesoria
Wbudowany osuszacz ziębniczy ID.

Wilgoć, cząstki kurzu i aerozole w sieci sprężonego powietrza mogą uszkodzić osprzęt pneumatyczny, a nawet zanieczyścić wytwarzane produkty. Czyste i suche powietrze daje nam gwarancję niezakłóconej produkcji. Osuszacze zintegrowane ze sprężarkami GA 18-90 VSD wykorzystują ekologiczny czynnik chłodniczy R404a. Jeśli ponadto wyposażymy sprężarki w opcjonalny zestaw filtrów (DD-PD), uzyskamy powietrze klasy 1,4.1 lub 2,4.2, zgodnie z normą ISO 8573-1.

Separator wody i oleju OSD
Zawartość oleju w kondensacie musi spełniać coraz surowsze wymagania odnośnie ochrony środowiska. Wymogi te są całkowicie pełnione dzięki zastosowaniu separatora wody i oleju z kondensatu OSD. Nie musimy się już więc martwić o zawartość oleju w kondensacie odprowadzanym do kanalizacji.

Zastosowania

Przemysł chemiczny : Sprężarki VSD dodają wartości dodatkom:
 
Producent dodatków chemicznych, firma Chemson Ltd, eksploatuje dwie sprężarki z napędem o zmiennej prędkości obrotowej firmy Atlas Copco, wraz z urządzeniami wyposażenia pomocniczego. Zapewnieniają one sprężone powietrze najwyższej jakości w zakładach produkcyjnych w Howden Wallsend, Tyne and Wear, w Anglii.

Dwie sprężarki typu GA50VSD pracują w ekonomicznym układzie robocza/rezerwowa w zakładach produkujących dodatki PCW, głównie w postaci proszków. Każda sprężarka jest wyposażona w dwa filtry powietrza firmy Atlas Copco oraz w osuszacz chłodniczy FD160. Zapewniają one produkcję czystego i suchego sprężonego powietrza, co jest niezbędne, gdyż urządzenia uruchamiane przez nie w trakcie produkcji stykają się z proszkami. Sprężone powietrze jest używane w procesie produkcyjnym głównie do fluidyzacji proszków oraz do uruchamiania zaworów i przedmuchiwania zwrotnych filtrów powietrza oraz — w całym zakładzie — jako powietrze instrumentalne.

Zapotrzebowanie na sprężone powietrze w zakładach Chemson waha się w szerokim zakresie, a ich urządzenia produkcyjne potrzebują powietrza przez 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Ze względu na elastyczność i niezawodność, sprężarki ze zmienną prędkością obrotową są idealnym rozwiązaniem spełniającym takie wymagania. W zakładach Chemson jedna sprężarka VSD pracuje stale, podczas gdy druga stanowi rezerwę. Każda sprężarka jest w stanie dostarczać od 25 do 149 l/s (od 1,5 do 8,9 m3/min) powietrza, zapewniając wydatek mogący sprostać przyszłym, niespodziewanym wzrostom zapotrzebowania. Instalacja
sprężonego powietrza mieści się w specjalnie wybudowanym pomieszczeniu sprężarek, zawierającym kanały odprowadzające gorące powietrze z pomieszczenia sprężarkowni do zakładu, zapewniając ogrzewanie w okresie zimowym, a tym samym dając oszczędności w kosztach ogrzewania.

Wybraliśmy sprężarki typu VSD firmy Atlas Copco ze względu na ich zdolność oszczędzania energii. Przedstawiono dane dowodzące, że ta oszczędność energii w ciągu dwóch lat zwróci koszty inwestycyjne,” stwierdził Andrew Brown, Dyrektor Techniczny zakładów Chemson. „Teraz w ogóle nie słyszę o sprężarkach — one po prostu spokojnie pracują odkąd zostały zainstalowane”.

Urządzenia sprężonego powietrza w zakładach Chemson są objęte pięcioletnim planem serwisowania. Rozkłada to w czasie koszty rutynowych konserwacji oraz oferuje 24-godzinne pogotowie serwisowe, co gwarantuje, że zakład nigdy nie będzie zatrzymany z powodu awarii sprężarki.

Wiele funkcji w procesach zakładów Chemson opiera się na sprężonym powietrzu. Powietrze przepływa poprzez magistralę rozdzielczą obsługującą trzy piętra produkcji, jak również rurociągami podziemnymi. Pompy próżniowe przenoszą produkt do zbiorników na szczycie zakładów, gdzie mieszane są różne składniki. Następnie proszek jest podawany z powrotem na dół do zbiorników na parterze. Później produkt jest transportowany albo do pakowania, albo przez prasę paletyzacji dalej do punktu załadunku. Podczas procesu produkcyjnego nieco proszku gromadzi się wewnątrz lejów zsypowych pakowania. W odstępach czasowych impuls powietrzny jest wprowadzany do lejów zsypowych w celu ich oczyszczenia. Sprężone powietrze jest używane również do uruchamiania urządzeń pneumatycznych, takich jak młotki pneumatyczne na ściankach zbiorników, ułatwiające przemieszczanie się proszków ze zbiorników do rurociągów transportowych, czy też do otwierania i zamykania licznych zaworów w trakcie produkcji. Oprócz sprężarek VSD stale używane są dwie sprężarki GA110 firmy Atlas Copco dla tych samych zadań w fabryce materiałów podstawowych firmy Chemson, która zaopatruje zakłady dodatków w surowce.

Zakłady Chemson w Tyne and Wear rocznie produkują około 30 000 t dodatków chemicznych, głównie dla przemysłu PCW. Mogą występować w postaci proszku lub granulek i są pakowane w worki różnych wielkości. Dodatki te używane są w produktach finalnych, takich jak plastikowe ramy okienne, drzwi z PCW, rury plastikowe, kryształy, a także do produkcji akumulatorów.

Oszczędność energii
Przodujący producent toreb papierowych, firma AssiDomän Sacks, w swoich zakładach w Hull – Anglia, używa sprężarki z napędem VSD firmy Atlas Copco i dwóch jednostek o stałych obrotach w celu zapewnienia energooszczędnego sprężonego powietrza do wielu procesów technologicznych.

Zakłady firmy AssiDomän Sacks w Hull dbają o najświeższe innowacje konstrukcyjne i technologiczne w produkcji toreb. Proces rozpoczyna się od wielkich rolek przeróżnych gatunków papieru z siostrzanych papierni w Szwecji i w Czechach, produkowanego z drewna pozyskiwanego w ramach planowej gospodarki leśnej, a kończy się na przyjaznych dla środowiskach jakościowych torbach papierowych wszelkich typów i rozmiarów. Sprężone powietrze odgrywa ważną rolę w całym procesie produkcyjnym — od drukowania do paletyzacji.

Sprężarka VSD50 z ze zmienną prędkością obrotową i dwie sprężarki o stałych obrotach GA37 z firmy Atlas Copco dostarczają od 142 do 283 l/s (od 8,52 do 17m3/min) powietrza, aby sprostać zmiennym zapotrzebowaniom w firmie AssiDomän Sacks. Sprężarka GA50VSD może pracować z wydajnością 25 – 283 l/s (1,5 – 8,9stóp3/min), więc przy dwóch sprężarkach GA37 uruchomionych obok siebie sprężarka VSD pełni funkcję sprężarki uzupełniającej i jest uruchamiana, jeśli zapotrzebowanie na powietrze wzrasta powyżej zdolności dwóch urządzeń GA37. Zapewnia to ogromne oszczędności, ponieważ wyeliminowany praktycznie został bieg jałowy. Sprężarka VSD, załączająca się automatycznie jako dopełniająca utrzymuje poziomy sprężonego powietrza cały czas, co jest istotne dla działalności firmy AssiDomän Sacks. Separator oleju i wody jest również na miejscu. aby doprowadzić kondensat ze sprężarki do stanu zapewniającego, że
zgodnie z przepisami środowiskowymi, do ścieków odprowadzana będzie tylko czysta woda.

Sprężone powietrze odgrywa główną rolę:
Jedno z głównych zastosowań dotyczy procesu drukowania. Sprężone powietrze używane jest do mieszania farb drukarskich, aby umożliwić firmie AssiDomän Sacks sprostanie ostrym wymaganiom ich klientów odnośnie wielu deseni i nazw drukowanych na zewnętrznej warstwie ich toreb. Powietrze wymaga utrzymywania stałego poziomu, ponieważ funkcja mieszania musi być dostępna w każdej chwili, aby wstrzymać krzepnięcie farb drukarskich przed ich podaniem pneumatycznymi pompami przeponowymi do nakładarek
farb w prasie drukarskiej.

Po zwinięciu przez prasy zadrukowanego papieru jest on przekazywany do działu kształtowania rur, z których są formowane i klejone torby. Następnie pneumatyczne układarki układają
torby w pakiety, transportowane przenośnikami pneumatycznymi do jedynej w Europie całkowicie zautomatyzowanej linii zszywania, produkującej ponad 300 worków na minutę. W tym procesie sprężone powietrze jest używane od początku do
końca — od mieszania farby drukarskiej do chwytania worków w automatycznych zespołach podających przed rozpoczęciem operacji zszywania.

Ostatnim przystankiem przed wysyłką jest nowe, automatyczne urządzenie do prasowania i pakowania, w którym worki są układane w palety przed przejściem do zespołu prasowania i taśmowania. Tutaj sprężone powietrze używane jest do ustawienia palety w prawidłowym położeniu do taśmowania przed jej przejściem do sekcji pakowania. Powietrze jest również stosowane do podniesienia górnego arkusza przez pneumatycznie napędzane palce i pneumatyczne zaciski przed rozpoczęciem operacji pakowania w folię kurczliwą. Ta nowa linia paletyzacji została wprowadzona jako część projektu firmy AssiDomän Sacks odnośnie paletyzacji, jednego z wielu wewnętrznych projektów rozpoczętych w celu stałego
udoskonalania procesów technologicznych. Mając wydajny system powietrzny, firma rozpocznie teraz instalowanie systemu przepompowywania ścieków przy użyciu pneumatycznych pomp przeponowych.

Oszczędności energii w wysokości £12 000 rocznie:
Firma AssiDomän Sacks stale dokłada starań, aby być najlepszym producentem toreb papierowych w Wielkiej Brytanii, zawsze dążąc do udoskonalenia jakości i obsługi dostaw oraz do znalezienia sposobów obniżenia kosztów opakowań dla klientów. „Jednym z powodów wybrania przez nas sprężarek firmy Atlas Copco była oszczędność energii wynikająca z połączenia sprężarki VSD z dwiema standardowymi sprężarkami,” wyjaśnił Tony Coverdale, dyrektor techniczny zakładów w Hull. „Pociągała nas również renoma firmy, ich skuteczne wsparcie serwisowe oraz niezawodność ich urządzeń”. Przed zakupem wykonano obliczenia w celu stwierdzenia ilości elektryczności, jaką zaoszczędziłyby sprężarki firmy Atlas Copco. Wyniki wykazały zmniejszenie rachunków za elektryczność w wysokości £12 000 rocznie, co oznaczało zwrot kosztów zaledwie w trzy lata. Teraz, dwa lata później, sprężarki zachowują się zgodnie z oczekiwaniami.

Firma AssiDomän Sacks produkuje wiele typów toreb papierowych do pakowania przeróżnych produktów — od
artykułów dla gospodarstw domowych, takich jak cukier czy żywność dla zwierząt, do materiałów budowlanych czy niebezpiecznych chemikaliów. Torby są projektowane odpowiednio do celów, jakim mają służyć.

Wszechstronność, zdolność reagowania na rozmaite potrzeby przeróżnych przemysłów oraz środowiskowo doskonałe parametry materiału zapewnią torbom
papierowym, nawet w dalekiej przyszłości, pozycję głównej formy opakowań. W bardzo podobny sposób szeroki zakres sprężarek z napędem VSD firmy Atlas Copco, oferujących elastyczność, zadowolenie klientów oraz poważne oszczędności w zużyciu energii ustanawia nowy standard dla układów sprężonego powietrza przyjaznych dla środowiska.


Formularz kontaktowy

Dane adresowePytanie

 
Export-Import, ul. Piękna 16, 60-591 Poznań,