Strona główna > Sprężarki stacjonarne > bezolejowe > Sprężarka spiralna chłodzona powietrzem SF

Sprężarka spiralna chłodzona powietrzem SF

Technologia Sprężarki spiralne chłodzone powietrzem SF
Wydajność Wydajność FAD 3 do 25 l/s, 6 do 52 stóp3/min
Ciśnienie Nominalne ciśnienie robocze 7,5 do 10 barów
Moc silnika: 1,5 do 15 kW – 50 lub 60 Hz
Poziom hałasu 54 do 70 dB (A)
Sprężarka spiralna chłodzona powietrzem SFSpiralne sprężarki SF wykorzystują bardzo nowoczesną technologię. Ichprostota i niewielkie wymiary zapewniają ekonomiczność pracy, bardzoniski poziom hałasu, minimalne wymaganie serwisowe oraz oszczędnośćmiejsca. Jako źródło napędu stosowane są wydajne silniki elektryczne zzabezpieczeniem IP55 i klasą izolacji F.

Sprężarki wyróżniają się minimalnymi wymaganiami serwisowymi, mogącpracować 10 000 godzin właściwie bez konserwacji, a rutynowa obsługa maniewielki zakres i jest łatwa w przeprowadzeniu.

System sterowania i monitorowania Elektronikon
Inteligentny system Elektronikon

Dla systemu sterowania i monitorowania Elektronikon opracowano specjalne oprogramowanie — sterownik sprężarki spiralnej (ang. Multi Scroll Compressor Controller, MSCC). Program MSC określa kolejność pracy i stopniowy przyrost wydajności, czego efektem jest znaczna oszczędność energii.
Sterownik elektroniczny gwarantuje łagodny rozruch maszyny. Niezwykle krótkie przerwy pozwalają wyeliminować startowe wartości szczytowe prądu.

Algorytm sterowania pozwala utrzymać ciśnienie w sieci w zadanym, wąskim paśmie ciśnień dzięki czemu system może utrzymywać parametry odpowiadające wymaganiom użytkownika.

Alfanumeryczny w yświetlacz, który można zaprogramować w 20 językach, zapewnia stały podgląd danych roboczych i stanu elementów sprężających.

Nieustanne odczytywanie podstawowych danych stanowi podstawę kontrolowania pracy maszyny.

Modele:

 • SF — Skid:
  Kompletny zespół do wytwarzania sprężonego powietrza oparty na sprężarce spiralnej, zintegrowany z obudową wyciszającą, ograniczającą emisję hałasu do poziomu 55 dB (A) (SF1).
 • SF — wersja pełna:
  Zespoły oparte na sprężarce spiralnej z wbudowanym osuszaczem chłodniczym.
 • SF — instalacja na płozach:
  Sprężarki tego typu są montowane na ramie wyposażonej w płozy, dzięki czemu mogą pracować jako źródło sprężonego powietrza bezpośrednio w wymaganym miejscu lub być z łatwością integrowane z już istniejącą siecią obiegu powietrza.
 • SF — Standard:
  Składa się z pojedynczego modułu sprężarki spiralnej zamontowanego na zbiorniku powietrza o pojemności 270 litrów zgodnym z normą CE.
 • SF — Twin:
  Zespół składa się z podwójnej sprężarki spiralnej zamontowanej na zbiorniku powietrza o pojemności 500 litrów zgodnych z normą CE.
 • SF — zespół wielomodułowy:
  W jednej obudowie zintegrowane są dwa, trzy lub cztery moduły sprężarkowe. Zespoły te dostępne są jako pakiety lub wersje pełne z wbudowanym osuszaczem chłodniczym i są wyposażone w przyjazny dla użytkownika system sterowania Elektronikon.

Zasada sprężania:
Sprężanie powietrza odbywa się na skutek współdziałania dwóch spiral: jednej, umocowanej na stałe i drugiej, wiszącej. Powietrze dostaje się do komory sprężania od zewnętrznej strony spiralnego elementu sprężającego. Po zassaniu powietrza wirująca spirala zamyka i uszczelnia otwór wlotowy. Dalsze wirowanie spirali powoduje sprężanie powietrza w stale zmniejszającej się przestrzeni.

Sprężone powietrze wypychane jest stałym, ciągłym strumieniem poprzez otwór umieszczony w centralnym punkcie zamocowanej na stałe spirali. Proces sprężania jest procesem cyklicznym i powtarzalnym. W wyniku takiego procesu sprężania powstaje wolne od pulsacji sprężone powietrze.

Zastosowania:
Wyróżniająca się niską emisją hałasu sprężarka spiralna firmy Atlas Copco od czterech miesięcy pracuje w sposób ciągły w Hancock Museum w Newcastle, w Anglii, służąc jako układ ożywiający budzące grozę atrakcje prezentowane na wystawie „Mity i potwory”.

Pięć niesamowitych animowanych modeli pokazywanych na wystawie — smok, chimera, cyklop, yeti i obcy — jest wprawianych w ruch za pomocą sprężonego powietrza, które za pośrednictwem systemu pod podłogą jest dostarczane do ich tłoków i zaworów, zależnie od wymagań określonych w predefiniowanej sekwencji sterującej. Każdy, nawet najmniejszy, ruch został starannie zaprogramowany w taki sposób, aby potwory zachowywały się zgodnie z przekazem legend. Efekty są naprawdę imponujące — rozwijanie mających 5,5 metra rozpiętości skrzydeł smoka i podwijanie jego palców, otwieranie powiek przez yeti przyglądającego się bacznie odwiedzającym czy chrzęst szczęki cyklopa miażdżącej nogę sarny!

Ponieważ sprężarka powietrza, pracująca w zestawie z osuszaczem chłodniczym, musi pracować w sposób ciągły i niezauważony w obszarze, w którym pracują ludzie, podczas wyboru sprzętu duże znaczenie miał poziom emitowanego hałasu i rozmiary urządzenia. Dlatego też produkowana przez firmę Atlas Copco sprężarka spiralna „SF4” o emisji hałasu na poziomie 65dB (A) i niewielkich wymiarach podstawy była wręcz idealnym rozwiązaniem. Kolejne istotny warunek do czystość i suchość sprężonego powietrza. Sprężarka SF4 wytwarza całkowicie odolejone powietrze, a w połączeniu z osuszaczem chłodniczym eliminuje wszelkie ryzyko związane z przedostawaniem się oleju lub wilgoci do delikatnych układów sterowania, pracujących wewnątrz tych mitycznych potworów.

„Instalacja do produkcji sprężonego powietrza jest nieprawdopodobnie niezawodna. Nie mieliśmy z nią nawet najmniejszego problemu,” mówi Steve McLean, kurator Hancock Museum. „Sprężarka spiralna działa tak cicho i niezauważalnie, jak lodówka”.

W okresie od lutego do początku czerwca wystawę „Mity i potwory” w Hancock Museum odwiedziło około 55 000 ludzi, dzięki czemu wystawa została w 2000 roku zgłoszona do nagrody Atrakcja turystyczna roku. Animowane potwory zostały zbudowane przez firmę japońską firmę Kokoro Co. Ltd we współpracy z londyńskim Muzeum Historii Naturalnej.

Formularz kontaktowy

Dane adresowePytanie

 
Export-Import, ul. Piękna 16, 60-591 Poznań,

Machońko Sandvik i Atlas Copco
Maszyny budowlane Wacker | Atlas-Copco | Elektronarzędzia AEG | Elektronarzędzia Milwaukee | Narzędzia pneumatyczne Atlas-Copco | Narzędzia Bahco | Maszyny budowlane Volvo | Klucze dynamometryczne | Maszyny drogowe | Filtry i separatory